چگونه می توان صاحب یک کسب و کار موفق شد؟

توسط فوریه 6, 2016

به نظر شما چگونه می توان صاحب یک کسب و کار موفق شد؟

ایجاد یک کسب و کار یکی از چالش برانگیز ترین و با ارزش ترین تجربه زندگی هر کارآفرینی است. هر چند موفق شدن در  هر کاری سختی خاص خودش را دارد ولی مجموعه ای از ویژگی های شخصی و شیوه های کسب و کار وجود دارد که در همه کارآفرینان موفق مشترک است. با پیروی از این دستورالعمل ها می توانید در کسب و کار جدیدتان موفق شوید و یا کسب و کار، کساد خود را رونق بخشید.

به نظر شما چگونه می توان صاحب یک کسب و کار موفق شد؟

بخش اول : پیدا کردن طرز فکر درست

الف – شما چه اندازه در مورد این کار می دانید؟

برای کسب و کار موفق آگاهی از همه جزئیات امری ضروری است یکی از رموز موفقیت در کسب و کار این است که از تمامی ویژگی‌ های کار باخبر شد و رموز کار را به خوبی آموخت. برای شروع یک کسب و کار باید همه چیز را ، از چگونگی تولید کالا یا ارائه خدمات گرفته تا قیمت تمام‌شده و چگونگی محاسبه آن و مدیریت قیمت‌ها و حساب ها بدانید زیرا هرگونه بی‌نظمی و اشکال در هر کدام از قسمت ها موجب سردرگمی و گیج شدن می شود و رشته کار را از دستتان خارج می کند. می توانید کسب و کاری را شروع کنید که در آن تجربه دارید و یا حتی به آن علاقه دارید .اگر در رابطه با کارتان تجربه کافی دارید و یا تحصیلاتتان در رابطه با کسب و کارتان است ،برای شروع خوبست ولی شاید لازم باشد در برخی از زمینه ها آموزش ببینید که برای موفقیت در کسب و کار تان بسیار ضروری است.

برای کسب و کار موفق آگاهی از همه جزئیات امری ضروری است

ب- شروع با یک هدف مشخص

در حالیکه به دست آوردن سرمایه و سود آوری، بسیار مهم است .ولی صاحبان موفق ترین کسب و کارها از ابتدا ، فقط سود آوری برایشان مهم نبوده است و هدف خود را به دست آوردن هرچه بیشتر سرمایه قرار نداده اند. هدف باید چیزی فراتر از پول باشد.

 مثل: با ایجاد این کسب و کار برای جامعه خدمتی  انجام گیرد .ویا مشکلی که در زندگی و اطرافیان می بینید حل شود. این بدان معنی نیست که نباید به سود آوری فکر کرد ،بلکه هدف اصلی (پول )باید دستاورد یک هدف بزرگتر باشد.و با تحقق هدف یزرگتر ،پول هم به دست خواهید آورد.

ج – سرمایه

برای شروع کسب و کار بهتر است  ابتدا طرحی را در نظر بگیرید که بودجه کمتری می خواهد. بسیاری از کسب و کار های کوچک هستند که اهداف بزرگی دارند و برای راه اندازی  نیاز به سرمایه  گذاران زیادی دارند ولی برای راه اندازی بک کسب و کار موفق بهتر است  با بودجه ای کمتر شروع کنید و پس از به دست آوردن سود ،سر مایه گزاران بیشتری تمایل به همکاری با شما پیدا  خواهند کرد.با جلب رضایت سرمایه گزاران اولیه ، می توانید عده بیشتری را جذب کسب و کارتان کنید.

د – ایجاد یک شبکه پشتیبانی و مربی

یکی از مهمترین بخش های یک کسب و کار موفق ،داشتن پشتیبانی کارامد است. بزرگترین منابع پشتیبانی  مشاوره هایی است که از همکاران و دیگر افراد حرفه ای می گیرید. در تیم تان افراد موفق و آگاه را داشته باشید تا از ایده ها و نظرات سازنده آنها بهره مند شوید. مثل کسی که قبلا در این حرفه بوده و آن را انجام داده است. دوستی و یا از اعضای خانواده کسی که در حال انجام همین کار است ،کمک موثری برای شماست.چنین افرادی می توانند در هر موردی به شما کمک کنند از چگونگی مدیریت کارکنان  گرفته تا چگونگی پر کردن برگه های مالیاتی.

 با کمی جستجو در وب ها  هم می توانید اطلاعات خوبی از کسب و کارتان به دست بیاورید، فقط باید از منابع معتبر استفاده کنید.

مهمترین بخش های یک کسب و کار موفق ،داشتن پشتیبانی کارامد است

بخش دوم : اجرای کسب و کار

الف – در ابتدا فقط بر روی عملیات اصلی تمرکز کنید

از هر موردی که در مسیر کسب و کارتان قرار می گیرد اجتناب کنید. تمرکز بر روی یک موضوع باعث می شود تا تمام نیروها در راستای یک هدف تلاش  کنند . از پرداختن به پروژه های اضافی و خارج از کسب و کار اولیه که هزینه بر هستند و شما را از هدف دور می کنند، اجتناب کنید.

ب – سیستم حسابداری قوی

برای موفقیت در کسب و کار تان، اسناد مربوط به  درآمد و هزینه را به درستی حسابرسی کنید .لازم است بدانید در آینده چه مخارجی دارید و همچنین بدانید منابع درآمد شرکت شما، کدام است. بدین ترتیب از قبل شما قادر به شناخت مشکلات مالی خواهید بود. با سیستم حسابداری درست ،شما قادرید هزینه ها را کاهش و در آمد ها را افزایش دهید.

ج- کنترل هزینه ها تا حد ممکن

البته کاملا واضح است که تا جایی که می شود باید از هزینه ها جلوگیری کرد.می توان شکل ارزانتری از تبلیغات را در نظر گرفت .( برای مثال آگهی بر روی برگه های کوچک لا به لای  روزنامه ارزان تر از آگهی چاپ شده در روزنامه است)  و یا کارپرداز بهتری انتخاب کرد .سعی کنید در جاییکه واقعا نیاز است پول خرج کنید .را ه های اتلاف هزینه ها راپیدا کنید .

با استفاده از سرویس گزارشگیر سانترال Call Analytics می توانید در هزینه های جاری شرکت تا حد زیادی صرفه جویی نمایید. بدین ترتیب که با شتاسایی تماس های پر هزینه و همچنین واحد هایی از سازمان  که تلفن های بیشتری داشته اندو کارمندانی که تماس های غیر ضروری داشته اند و تخصیص بودجه کافی به واحدهای پر درآمدتر و حذف تماس های غیر ضروری، در کاهش هزینه های کسب و کارتان گامی موثر بردارید.

د – در نظر گرفتن کارایی زنجیره تامین

هزینه ها و در نتیجه سود شرکت مثل یک زنجیره به پیوسته اند. روابط خوبی با تامین کننده های کسب و کارتان روابط خوبی برقرار کنید. خواه تامین کننده مواد خام و مواد اولیه برای شما باشند و خواه خدماتی را برایتان تامین کنند. در صورتی که به موقع کار را به شما نرسانند، برای شرکت  و کسب و کارتان ضرر به همراه دارد. با تامین نیاز مشتری و ارائه خدمات  به مشتریان به طور مداوم باعث پیشرفت در کار و موفقیت کسب و کارتان شوید.

ه – شرکای استراتژیک پیدا کنید

درست همانند یک مربی خوب ،یک شریک استراتژیک خوب می تواند به موفقیت کسب و کارتان کمک کند. شریک استراتژیک کسی است که وابسته به کسب و کار شماست مثلا تامین کننده مواد خام و اولیه برای شما و یا ارائه دهندگان تکنولوژی که مکمل کسب و کارتان هستند.یک رابط خوب و یا یک شرکت دیگر هم در زمینه کاهش هزینه ها و هم در زمینه تبلیغات می تواند کمک موثری برای شما باشد.

و – مراقب بدهی ها باشید

در یک کسب و کار که تازه شروع به کار کرده است یکی از مهمترین کارها اینست که بتواند توانایی پرداخت بدهی خود را ارزیابی کند. زیرا همیشه این خطر وجود دارد که نتیجه سود آوری با موفقیت همراه نباشد .بهتر است در گرفتن وام برای کسب و کار تان کمی محتاط باشید .در شروع کار هر چه بدهی کمتری داشته باشید ،احساس امنیت بیشتری خواهید داشت .

چگونه می توان صاحب یک کسب و کار موفق شد؟

بخش سوم : کسب و کار خود را توسعه دهید

الف – گامی به سوی توسعه کسب و کارتان بردارید

یک سخنرانی 30 ثانیه ای آماده کنید و در آن کسب و کارتان را خلاصه و کارآمد شرح دهید. و در آن اطلاعاتی در مورد محصولات ، خدمات  و اهداف شرکت ارائه دهید .اگر نتوانید در این زمان کوتاه کسب و کارتان را توضیح دهید بهتر است یک بازبینی در کارتان انجام دهید .کمی  تمرین برای به دست آوردن مشتری بیشتر و یا سرمایه گذار موثر است .

ب – کسب شهرت برای خدمات خوب

کسب شهرت نوعی تبلیغات رایگان است .و باعث فروش بیشتر می شود .موفقیت یا شکست کسب و کارتان به فروش وابسته است .پس در تعامل با مشتری دقت لازم را مبذول دارید. با ارائه خدمات پس از فروش رضایت مشتریانتان را جلب نمایید.

آیا می دانید با هر تماسی از طرف مشتری که بدون پاسخ بماند ،لطمه بزرگی خواهید خورد؟

با استفاده از سرویس گزارشگیر تماس Call Report، در هر زمانی که به اینترنت دسترسی دارید، به راحتی  به اطلاعات تماس خود و شرکتتان دسترسی خواهید داشت و قادرید تماس های خود را پیگیری کنید که اینکار در حسن شهرت کسب و کارتان بسیار موثر است .

ج – رقبا را زیر نظر داشته باشید

هنگامی که در حال شروع کسب و کاری هستید رقبا را در نظر داشته باشید. هر ایده ای که در رابطه با کار شما عرضه شود می تواند در موفقیت و یا شکست شما تاثیر بگذارد. شما باید زودتر از رقبا ایده جدید را پیاده کنید. در استراتژی قیمت گذاری ،اطلاع از قیمت رقبا می تواند برای شما بسیار راه گشا باشد.

د – همیشه به دنبال فرصت های رشد باشید

از همان  ابتدای کسب و کار به فکر گسترش آن باشید و همیشه در فکر بزرگتر کردن کسب و کار، با افزایش فضای تولید، باز کردن یک محل جدید و … باشید. توسعه کسب و کار برایتان سودآوری بیشتری به همراه دارد.

ه – منابع در آمد متعدد داشته باشید

از همان شروع فعالیت به فکر منابع متعددی برای کسب درآمد باشید .بدین صورت که برای ارائه خدمات و یا عرضه محصولات فقط یک مکان خاص را در نظر نگیرید  . شاید مشتریان در یک فروشگاه یک جنس را پیدا کنند و در فروشگاهی دیگر جنس دیگری را.

امیدواریم توانسته باشیم پاسخ مناسبی به سوال چگونه می توان صاحب یک کسب و کار موفق شد؟ داده باشیم. منتظر نظرات و پیشنهاد های شما در مورد بهبود این مقاله و حتی روند بهبود بخش سایت هستیم…

از 1 - 2 - 3 - 4 - 5 (نظر شما بسیار مهم است)
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    سبد خرید